Kurkuma należy do rodziny roślin imbirowych i pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Największym producentem na świecie są Indie. Uważa się, że poszukiwacz przygód Marco Polo jako pierwszy przywiózł roślinę do Europy i został opisany jako owoc przywodzący na myśl szafran. Marco Polo musiał pokazać przyprawę w Europie, ale dla mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej głównie Indii, przyprawa od dawna była znana.

Czytaj więcej

Beta-karoten antyutleniacza jest bogaty w marchew i jest przyczyną intensywnego koloru. Beta-karoten jest popularny ze względu na zdolność brązowienia skóry i do ochrony skóry od wewnątrz. Beta-karoten jest popularny w sezonie letnim, kiedy substancja jest przechowywana w warstwie tłuszczu skóry i wzmacnia brązowy kolor skóry.

Czytaj więcej

Miriam Höglund jest dietetykiem, Instruktorem szkolenia grupowego i ma doświadczenie w branży zdrowej żywności z dużym zainteresowaniem suplementami diety. Ona wzmocniła licencjat w żywieniu z dodatkowym kursem żywienia sportowego aby pogłębić wiedzę o żywieniu powiązanym z ćwiczeniami i wydajnością.

Czytaj więcej

Wymieszać wszystko aż będzie gładkie masa smoothie. Podawaj w dużej szklance, na górze z jagodami goji.

Czytaj więcej

Zacznij od wymieszania ciecierzycy, płatków owsianych, orzechów nerkowca i daktyli. Dodaj pozostałe składniki i wszystko wymieszaj, aby były ładne i równe.

Czytaj więcej

Odmierzyć mleko w filiżance i wlać do rondla.Podgrzać na małym ogniu i mieszać.Wlej pozostałe składniki do kubka i wymieszaj .

Czytaj więcej

Zblendować banana, jajka i proszek białkowy, aż będzie gładka masa. Smażyć na oleju kilka minut z każdej strony, aż zobaczysz, że są gotowe.

Czytaj więcej

Wymieszaj wszystko w mikserze i przypraw opcjonalnymi dodatkiem które posiadasz np. maliny jak na zdjęciu
Czytaj więcej

Magnez jest minerałem i pierwiastkiem, który bierze udział w wielu różnych procesach w ciele. W organizmie mamy od 20 do 30 g magnezu, z czego około 50-55% znajduje się w szkielecie, który służy również jako magazyn dla minerału. W naszych komórkach mięśniowych mamy również dużo magnezu, około 25-40%, pozostałe w komórkach wątroby, czerwonych krwinkach i płynie pozakomórkowym.
Czytaj więcej

Rozgrzej piekarnik do 175 stopni. Wymieszaj banana, syrop klonowy, mleko migdałowe i olej kokosowy.
Czytaj więcej