BetterYou „Doskonałość przez Naturalność"

Firma BETTERYOU przedstawia jeden ze swoich flagowych produktów białkowych jakim jest PROTEIN 85 który jest szwedzkim powiewem całkowicie nowej jakości na naszym rodzimym runku suplementów diety . Czym jest PROTEIN 85…? Jest to mieszanka białek pochodzenia roślinnego w którym użyto jako główne surowce białko grochu oraz białka owsa które nawzajem się uzupełniają tworzą doskonały produkt proteinowy zarówno dla osób które potrzebują dowartościowania diety w białko jak sportowców wyczynowych gdzie ilość białka w diecie ma kluczowe znaczenie.

Zajmijmy się teraz każdym elementem składu PROTEIN 85 :

-białko grochu (PEA PROTEIN) , groch jest jednym z najbardziej wartościowych i naturalnych źródeł pełnowartościowego białka które jest tak niezbędne w diecie każdego z Nas. Białko tego charakteryzuje szereg zalet , głównymi to bardzo dobry profil aminokwasowy o wysokiej zawartości aminokwasów rozgałęzionych (BCAA ), kolejnymi zaletami białka tego typu jest brak glutenu , cukru ,cholesterolu oraz laktozy . Białko tego typu doskonale sprawdza się jako alternatywa dla białek pochodzenia zwierzęcego nie odbiegając od nich parametrami a w wielu przypadkach przewyższając je.

-białko owsa ( OAT PROTEIN ) , owies jest szczególnym rodzajem rośliny zbożowej , posiada niepowtarzalny skład chemiczny który doskonale znajduje zastosowanie  w diecie osób chcących zdrowo się odżywiać jak i w dietach sportowych . Wielką zaletą białka owsa jest bardzo wysoka zawartość aminokwasów egzogennych ,czyli takich których sam organizm nie jest w stanie wytworzyć i musi je czerpać z zewnątrz czyli z pokarmu . Wielka zaletą to iż aż 80 % zawartości białka owsa stanowi globumina która jest najcenniejsza frakcją ze względu na wartości żywieniowe , skutecznie wzmacniając mechanizmy odpornościowe oraz działając wiążąco dla tłuszczów i glukozy.

Skoro mamy już za sobą podstawowe składniki suplementu PROTEIN 85 to sprawdźmy skąd bierze się tak przyjemny smak tej odzywki , składnikiem słodzącym są Glikozydy Stewiolowe .

Glikozydy Stewiowe (stewiozydy, Stevia)- organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za słodki smak, atrakcyjny zamiennik dla cukru nie wywołując przy tym zmian stężenia glukozy we krwi.

Reasumując  oceńmy do kogo Szwedzcy Naukowcy kierują suplement białkowy PROTEIN 85 , na pewno stanowi doskonałe źródło pełnowartościowego białka dla osób w których diecie brakuje białka a nie chcą lub nie mogą korzystać z białek pochodzenia zwierzęcego. Na pewno PROTEIN 85 jest skuteczną alternatywa dla białek serwatkowych , wołowych , opartych na albuminach jajek czy sojowych , niczym przy tym nie tracąc a wręcz zyskując źródło naturalnych protein które organizm jest w stanie z łatwością przyswoić . Po PROTEIN 85 na pewno sięgną Wegetarianie  oraz Weganie których diety ukierunkowane są na pozyskiwanie składników odżywczych pochodzących z naturalnych źródeł omijając szerokim łukiem suplementy pochodzenia zwierzęcego . PROTEIN 85 będzie też doskonałym elementem diety sportowej gdzie białko ma kluczowe znacznie dla wzrostu , regeneracji i dobrej formy mięśni obciążonych wysiłkiem podczas forsownych treningów.

Na koniec kilka szybkich konkretów oraz parametrów suplementu BETTERYOU PROTEIN 85.

Główne zalety Suplementu :

-pełnowartościowa mieszanka białek pochodzenia naturalnego

-najwyższa jakość surowców użytych w produkcji suplementu

-skład oparty na białku grochu oraz białku owsa

-wysoka zawartość czystego białka w każdej porcji

-pełnowartościowe spektrum aminokwasów 

-wysoka zawartość aminokwasów rozgałęzionych BCAA

-wysoka zawartość aminokwasów egzogennych

-doskonałe wsparcie procesów regeneracyjnych oraz anabolicznych

-łatwość przyswajania i brak problemów żołądkowych 

-wzorcowa rozpuszczalność i przyjemny smak 

-bardzo niska zawartość węglowodanów oraz tłuszczy

-wyprodukowane zgodnie ze standardami  HACCP i GMP

W każdej porcji PROTEIN 85 ( 30 g – 3 miarki) otrzymujemy 25 g czystego białka (6,8 g BCAA) , 2,5 g węglowodanów , 1 g tłuszczy

Najlepsze pory na spożycie PROTEIN 85 : 1 porcja rano na pusty żołądek lub do pierwszego posiłku oraz  1 porcja go treningu , oczywiście zapotrzebowanie na białko warunkuje ilość białka w całości diety , białko najlepiej mieszać z wodą co przyśpiesza wchłanianie.

BIAŁKA